Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-623-M12 EXTRA RANGE INDUCTIVE SENSORS 12mm Threaded Barrel Shielded PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-623-M12
$42.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 4 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | < 20 % sr |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 2500 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Nickel-chrome-plated brass |
| Connection | Connector S12 |
NTN NU414F1C4NA is a single-row cylindrical roller bearing with a 70 mm straight bore. The NU design has no flanges on the outer ring, making it separable and able to accommodate axial expansion. It features a machined steel cage and C4 clearance for applications requiring greater internal clearance than standard.
| Brand | NTN Bearing |
| Model | NU414F1C4NA |
$821.28
Each
Free Shipping orders over $100
E-Z LOK EZ-900832-10 Threaded Insert Installation Kit for Soft Wood - Flanged - 8-32 x 10mm
| Brand | E-Z Lok |
| Model | EZ-900832-10 |
$22.60
Each
Free shipping
$12,418.95
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell HBTSPLITBOLTPK10 Wire Basket Cable Tray Grounding Split Bolts, 10-Pack. These split bolts are designed for grounding connections in wire basket cable tray systems. The 10-pack provides a convenient supply for multiple installations. Constructed for reliable electrical continuity and corrosion resistance.
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBTSPLITBOLTPK10 |
$162.36
Each
Free Shipping orders over $100
$70.43
Each
Free shipping
Call for pricing
MCR 3204KXL Select Grain Cowhide Driver w/Split Back 7 Gauge Kevlar Liner
| Brand | MCR Safety |
| Model | 3204KXL |
$16.13
Each
Free shipping
Allen-Bradley 1326AB-C3E-11-A7 is a Bulletin 1326AB Kinetix servo motor, part number 126118. This component is designed for integration with Allen-Bradley Kinetix servo drives for precise motion control in industrial automation applications. It is engineered for reliable performance in demanding environments, suitable for use in packaging, material handling, and assembly machinery.
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1326AB-C3E-11-A7 |
Not available
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com