Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-623-M8-129 EXTRA RANGE INDUCTIVE SENSORS 8mm Threaded Barrel Shielded PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-623-M8-129
$132.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 2 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 5000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Connector S8 |
Not available
Sumitomo RNYMS1H-1520A-EPF1-40 Hyponic Configurator: Q-2026-377129-1 S/N VA0711192 1.5HP 230/460V EPNA (Q8E=30MM) SUMITOMO PID# PA325037 Configuration: C-2026-1243325
| Brand | SUMITOMO |
| Model | RNYMS1H-1520A-EPF1-40 |
$2,117.75
Each
Free Shipping orders over $100
TURCK NI2-G08K-AP6X-V1131 Sensor
| Brand | Turck |
| Model | NI2-G08K-AP6X-V1131 |
$198.00
Each
Free Shipping orders over $100
$852.14
Each
Free Shipping orders over $100
KIPP K0406.305603 SHAFT COLLAR DIN705 FORM:E GRUB SCREW W. HEX. SOCKET 56X80 B=18 STEEL GALVANIZED BLUE-PASSIVAT
| Brand | Kipp |
| Model | K0406.305603 |
$35.53
Each
Free shipping
The NSK 35TAC72CSUHPN7 is a super-precision angular contact spindle bearing with 35 mm bore. It features a polyamide cage and is designed for high-speed precision spindle applications such as machining centers, grinders, and turning centers. Backed by NSK's precision-bearing engineering heritage.
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 35TAC72CSUHPN7 |
$489.67
Each
Free Shipping orders over $100
$15.97
Each
Free shipping
Coilhose CV501-DS13 Die Set 1 1/16"
| Brand | Coilhose |
| Model | CV501-DS13 |
$36.44
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com