Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-633-M8-001 EXTRA RANGE INDUCTIVE SENSORS 8mm Threaded Barrel Unshielded PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-633-M8-001
$41.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 4 mm |
| Mounting | Non-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 3500 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Connector S8 |
$53.18
Each
Free shipping
Hitachi P1-00054-HFUF 2HP 380-480V 3PH Inverter
| Brand | Hitachi America |
| Model | P1-00054-HFUF |
$683.49
Each
Free Shipping orders over $100
Allen-Bradley 872C-N8NN12-P3 is an inductive proximity sensor from the Bulletin 872C family, designed for non-contact metal object detection. This DC sensor features an 8mm nominal sensing distance, NPN normally open (NO) solid-state output, and a 3-wire configuration with a 4-pin M12 micro quick-disconnect connector.
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 872C-N8NN12-P3 |
Not available
$99.44
Each
Free shipping
Jason Industrial AX29 Cogged Classical V-Belt, AX section, 29" outside length, 1/2" top width, 5/16" depth. The notched design provides improved flexibility and reduced bending resistance compared to wrapped belts. Engineered for general industrial drives requiring reliable power transmission.
| Brand | Jason Industrial |
| Model | AX29 |
$11.42
Each
Free shipping
$1,305.01
Each
Free Shipping orders over $100
Grove Gear Electra-Gear EL-BM830-30-R-56 (catalog EL8300055.00) is a 30:1 single-reduction aluminum worm gear speed reducer with 3.00" center distance. It features a 56C motorized quill input, 0.875" input diameter, 1.5" right-hand solid output shaft, and lightweight aluminum housing for OEM and corrosion-resistant applications.
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8300055.00 |
$2,258.99
Each
Free Shipping orders over $100
$5,539.41
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com