Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-702-M12 EXTREME STAINLESS INDUCTIVE SENSORS 12mm Threaded Barrel Shielded NPN N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AS-702-M12
$140.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | All-metal |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 6 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Operating pressure WORLD | ≤ 80 bar |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 600 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25... +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 68 & IP 69K |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Connector S12 |
Contrinex LHS-4150-103 MIDSIZE PHOTOELECTRIC SENSORS MIDSIZE 40mm Rectangular Background Suppression (Distance) PNP L+D.O. 4-wire DC
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | LHS-4150-103 |
$245.47
Each
Allen-Bradley 20BE022A0AYNANC0 is a Bulletin 20B PowerFlex 700 AC drive rated for 22A continuous output, 240V AC 3-phase input, and 10HP motor control. This variable frequency drive (VFD) features sensorless vector control, a built-in EMC filter, and a NEMA 1 chassis for industrial motor speed and torque regulation in demanding applications.
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 20BE022A0AYNANC0 |
$15,730.00
Each
Allen-Bradley 20BD3P4A3AYNANC0 is a PowerFlex 700 AC drive, rated for 3.7A continuous output, 480V 3-phase input, and 1.5 HP. This Bulletin 20B drive features sensorless vector control, a built-in EMC filter, and a NEMA 1/IP30 enclosure. It is designed for variable speed control of AC motors in industrial applications.
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 20BD3P4A3AYNANC0 |
$7,535.00
Each
$4,034.59
Each
Free Shipping orders over $100
Call for pricing
$3,520.00
Each
Call for pricing
Call for pricing
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com