DW-AS-711-M12
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-711-M12 EXTREME STAINLESS INDUCTIVE SENSORS 12mm Threaded Barrel Unshielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-711-M12
SKU
49031
Application TypeAll-metal
Rated operating distance sn10 mm
MountingNon-embeddable
Operating pressure WORLD≤ 80 bar
Hysteresis≤ 20 % sr (10 % typ. )
Repeat accuracy norm≤ 5 % sr
Supply voltage range UB10 … 30 VDC
Permissible ripple content≤ 20 % UB
Output current≤ 200 mA
Voltage drop≤ 2 V
No-load supply current≤ 10 mA
Off-state current≤ 0. 1 mA
Switching frequency≤ 400 Hz
LEDBuilt-in
Ambient temperature range TA-25. . . +70 °C
Ambient temperature range TA US-13 … +158 °F
Temperature drift of sr≤ 10 %