DW-HD-603-M18-411
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-HD-603-M18-411 HIGH TEMPERATURE INDUCTIVE SENSORS HIGH TEMP 18mm Threaded Barrel Shielded PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-HD-603-M18-411
SKU
49087
Application TypeHigh-temperature
Rated operating distance sn5 mm
MountingEmbeddable
Hysteresis≤ 20 % sr (10 % typ. )
Repeat accuracy norm≤ 5 % sr
Supply voltage range UB10 … 30 VDC (amplifier)
Permissible ripple content≤ 20 % UB
Output current≤ 200 mA (amplifier)
Voltage drop≤ 2 V
No-load supply current≤ 5 mA
Off-state current≤ 0. 1 mA
Switching frequency≤ 300 Hz
LEDYellow (amplifier)
Ambient temperature range TA0. . . +230 °C
Ambient temperature range TA US+32. . . +440 °F
Temperature drift of sr≤ 15 %