DW-HD-611-M30-310
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-HD-611-M30-310 HIGH TEMPERATURE INDUCTIVE SENSORS HIGH TEMP 30mm Threaded Barrel Unshielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-HD-611-M30-310
SKU
49094
Application TypeHigh-temperature
Rated operating distance sn15 mm
MountingNon-embeddable
Hysteresis≤ 20 % sr (10 % typ. )
Repeat accuracy norm≤ 5 % sr
Supply voltage range UB10 … 30 VDC
Permissible ripple content≤ 15 % UB
Output current≤ 150 mA
Voltage drop≤ 2 V
No-load supply current≤ 10 mA
Off-state current≤ 0. 1 mA
Switching frequency≤ 200 Hz
LED-
Ambient temperature range TA0. . . +180 °C
Ambient temperature range TA US+32. . . +350 °F
Temperature drift of sr≤ 15 %
Short-circuit protectionbuilt-in
Polarity reversal protectionBuilt-in
Power on reset-
Degree of protectionIP 67
Housing materialStainless-steel V2A
ConnectionCable
Recently Viewed
#6375791
Mitsubishi MR-J2M-CN1TBL05M Cable
Brand Mitsubishi Electric
Model MR-J2M-CN1TBL05M
Call for pricing
MagPowr GBA24 BRAKEGLOBALSIZE A24VOLT
Brand MagPowr
Model GBA24
Click for 10% off