Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-HD-611-M30-310 HIGH TEMPERATURE INDUCTIVE SENSORS HIGH TEMP 30mm Threaded Barrel Unshielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-HD-611-M30-310
$634.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | High-temperature |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 15 mm |
| Mounting | Non-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 15 % UB |
| Output current | ≤ 150 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 200 Hz |
| LED | - |
| Ambient temperature range TA | 0. . . +180 °C |
| Ambient temperature range TA US | +32. . . +350 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 15 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | - |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Cable |
Warner Electric 5155-170-002 is an electromagnetic brake with electrical activation and a straight design. This brake is suitable for industrial motion control applications requiring reliable stopping and holding torque. Manufactured by Warner Electric, a brand of Altra Industrial Motion Corp.
| Brand | Warner Electric |
| Model | 5155-170-002 |
$646.59
Each
Free Shipping orders over $100
$113.97
Each
Free Shipping orders over $100
Mitsubishi MR-J2M-CN1TBL05M Cable
| Brand | Mitsubishi Electric |
| Model | MR-J2M-CN1TBL05M |
Call for pricing
MagPowr GBA24 BRAKEGLOBALSIZE A24VOLT
| Brand | MagPowr |
| Model | GBA24 |
Click for 10% off
$738.00
Each
Free Shipping orders over $100
$400.75
Each
Free Shipping orders over $100
Consolidated Bearings SAF-330 PILLOW BLOCK HOUSING INCH
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SAF-330 |
$2,176.94
Each
Free Shipping orders over $100
$21.42
Per Foot
$144.13
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com