Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-LS-703-M12 WASHDOWN AND FOOD GRADE INDUCTIVE SENSORS FOOD GRADE 12mm Threaded Barrel Shielded PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-LS-703-M12
$208.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Food / Sea-water |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 6 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Operating pressure WORLD | ≤ 80 bar |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 600 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +85 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +176 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 68 & IP 69K |
| Housing material | Stainless-steel V4A |
| Connection | Connector S12 |
$52.41
Each
Free shipping
Contrinex LFK-3060-103 FIBER OPTIC SENSORS DIN RAIL 60mm Rectangular Fiber Optic Amplifier (see options below) PNP L+D.O. 4-wire DC
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | LFK-3060-103 |
$124.43
Each
NTN MR1305TV cylindrical roller bearing with a 25 mm straight bore. Features a separable inner ring with one rib and an outer ring with two retaining rings. Designed for applications requiring axial location and easy mounting. Suitable for gearboxes and industrial machinery.
| Brand | NTN Bearing |
| Model | MR1305TV |
$99.28
Each
Free shipping
$261.00
Each
Free Shipping orders over $100
$261.40
Each
Free Shipping orders over $100
Brook Crompton PX4N005-2 is a 5 HP 1800 RPM explosion proof motor on 208-230/460V 3-phase 60 Hz power, with a cast iron NEMA 184T frame and foot mount. UL listed for hazardous locations Class I Division 1 Groups C&D and Class II Division 1 Groups F&G. Manufactured by Brook Crompton, trusted in motor design since 1898.
| Brand | Brook Crompton |
| Model | PX4N005-2 |
$1,126.77
Each
Free Shipping orders over $100
$47.28
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com