5/3V2500E
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive 5/3V2500E is a 5-groove 3V section Quick Disconnect V-belt sheave with a 25.00-inch pitch diameter. It features an E bushing bore and is constructed from cast iron for durability in industrial belt drive applications. This sheave is designed for use with MasterDrive QD bushings for easy installation and removal.
MODEL 5/3V2500E
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
QD Bushed
Bushing Size
SD
Bushing Type
QD
Finish/Coating
Grey Painted Protective Coating
k in
0 in
Length Through Bore
1.8125 in
OD
4.35 in
Series
A-B QD Sheaves
Sheave Construction
Solid
Sheave/Pulley Type
E-1
Type
QD Style Heavy Duty V-Belt Sheaves
Construction:Spoke
Bushing:E
Dimensions:
O.D.:25.00”
P.D.for3VBelt:24.95”
F:25/16”
K:11/16”
L:23/4”
SKU: 2339474
Masterdrive f 1 3/4" inner qd hub
Used maybe a dozen of these, zero problems. Why pay 50% more for a name brand when these work great?
Read more
SKU: 2338790
Great deal
Very good customer service, great prices and super fast shipping!!! Will buy again!!
Read more
Masterdrive products
My mistake? fixed!
Reviews