4/5V1030-3020
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive 4/5V1030-3020 is a 4-groove 5V section Taper-Lock V-belt sheave with a 10.30-inch pitch diameter. It accepts a 3020 Taper-Lock bushing for secure mounting on the shaft. The sheave is constructed from cast iron for durability in industrial belt drive applications.
MODEL 4/5V1030-3020
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Series
MasterDrive Classical V-Belts - C Banded V-Belts
Type
Classical Banded V-Belts
Construction:Web
Bushing:3020
Dimensions:
O.D.:10.30”
P.D.:10.20”
F:31/16”
K:1/2”
L:2”
SKU: 2334863
Fast
Great price, fast delivery, I struggle greatly with the search engine
Read more
SKU: 2339551
Masterdrive purchase
service and shipment was great
Read more
Masterdrive f 1 3/4" inner qd hub
Used maybe a dozen of these, zero problems. Why pay 50% more for a name brand when these work great?
Masterdrive products
Recently Viewed
#1963090
Champion CM96-1/2X8X13 SDS MAX HAMMER DRILL
Brand Champion
Model CM96-1/2X8X13
Free shipping
Reviews
Fast
Masterdrive purchase
service and shipment was great