5/SPC1000-5050
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive 5/SPC1000-5050 is a 5-groove SPC section Taper-Lock V-belt sheave with a 1000mm pitch diameter. Constructed from cast iron, it is designed for industrial belt drive applications requiring high power transmission. The sheave accommodates a Taper-Lock bushing for secure mounting on the shaft.
MODEL 5/SPC1000-5050
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Type
QD Bushed
Bushing Size
SK
Bushing Type
QD
Finish/Coating
Grey Painted Protective Coating
k in
1.3125 in
Length Through Bore
1.9375 in
OD
5.9 in
Series
5V QD Sheaves
Sheave Construction
Solid
Sheave/Pulley Type
A-1
Type
QD Style Heavy Duty V-Belt Sheaves
MasterDrive Sheaves
Key Features
  • Dimensions: Featuring a pitch diameter of 1000 mm, making it suitable for various belt configurations and applications.
Applications
Benefits
SKU: 2339474
Masterdrive f 1 3/4" inner qd hub
Used maybe a dozen of these, zero problems. Why pay 50% more for a name brand when these work great?
Read more
SKU: 2339524
Masterdrive products
Read more
Fast
Great price, fast delivery, I struggle greatly with the search engine
Masterdrive purchase
service and shipment was great
Recently Viewed
Free shipping
Free shipping
#6562290
Call for pricing
Reviews