We never sell your data to third parties
Grove Gear Electra-Gear EL-HM826-15-H1-56-23 (catalog EL8260516.23) is a 15:1 ratio right angle aluminum single-reduction worm gear speed reducer with 2.63" center distance. It features a 56C motorized quill input with 0.625" input diameter and a universal hollow output with 1.438" output bore diameter (1-7/16"). The aluminum housing provides lightweight corrosion resistance for OEM and washdown applications.
MODEL EL8260516.23
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$2,282.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
HM-H1
Bore Code
23
Center Distance
2.6 In.
Center distance (in)
2.63
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
Height (in)
11.75
Housing material
Aluminum
HP Range
3HP (< 5)
Input Bore (C Face)
0.625
Input Diameter (in)
0.625
Input Flange
56C
Input HP
3.614
Input RPM
1750
Input Style
3-Piece Coupled
Keyway
3/16 X 3/32
Length (in)
16.00
Model Code
HM826
Motor Frame Size
56C
Mounting Style
Shaft Mount
No. of Gear Reductions
Single
Output
Hollow
Output Diameter (in)
1.438
Output Hollow Shaft Diameter (in)
1.438
Output HP
3.216
Output Key
3/8 x 3.00
Output RPM
116
Output Shaft Assembly Code
H1
Output Shaft Orientation
H1
Output Style
H1
Output Torque
1737
Output Torque Range
1000 to 2500 in lbs
Output type
Hollow bore
Paint/Coating
Aluminum
Product Line
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Product Type
Right Angle
Ratio
15 to 1
Ratio Range
15-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers
Series Style
EL-HM-H1
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
56C
Width (in)
12.25
Regal Beloit Grove Gear&Reg; EL8260516.23
UPC: 662959024256 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear ELECTRA GEAR Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: EL Series, 15:1 Gear Ratio, 3.614 hp Input, 3.216 hp Output, C-Face Coupled Input, Hollow Bore Output, 5/8 in Dia Input, 1-7/16 in Dia Output, 116 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 1737 in-lb Output, 2.63 in Centre Distance, 3/16 x 3/32 in Input, 3/8 x 3 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Shaft Mount, Aluminum
Features:
- Aluminum housing provides superior resistances to corrosion even in harsh environments
- Factory filled with premium Mobil Glygoyle 460 PAG lubricant - USDA class H1 approved
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 116 rpm |
| Centre Distance | 2.63 in |
| Input Type | C-Face Coupled |
| Output Size | 1-7/16 in Dia |
| Input Size | 5/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 1737 in-lb Output |
| Horsepower | 3.614 hp Input, 3.216 hp Output |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 in Input, 3/8 x 3 in Output |
| Gear Ratio | 15:1 |
| Output Type | Hollow Bore |
| Mounting Type | Shaft |
| Material | Aluminum |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | EL Series |
Packaging:
| Length | 16.0 in |
|---|---|
| Width | 12.25 in |
| Height | 11.75 in |
| 37.0 lb |
Limited