Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
SEW-Eurodrive RXF57 DRN90L4/BE2HR helical inline gearmotor with BE2HR brake and manual release. This unit combines a DRN90L4 IE3 AC motor with an RXF57 helical gear unit for reliable right-angle power transmission. The BE2HR brake provides holding torque and manual release for maintenance. Ideal for material handling, conveyor, and industrial automation applications.
MODEL RXF57 DRN90L4/BE2HR
Contact supplier for technical support on: 510 487 3560
$843.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
| Speed [r/min] | 1767 / 466 |
| Total ratio [i] | 3.79 / infinite |
| Ma max [Nm] | 69 |
| Ta max [lb-in] | 610 |
| Output torque [Nm] | 31 |
| Output torque [lb-in] | 275 |
| Service factor SEW-FB | 2.2 |
| Mounting position | M2 |
| Term.box.pos.[°] / cable entry | 180 (L) / normal |
| Lubricant / -volume [l] | CLP 220 Miner.Oil / 0.80 |
| Lubricant volume [US gal] | 0.21 |
| Paint coat | Top coat RAL5001 (green blue) |
| Output shaft end | 0.750x1.57 inch |
| Flange | 140mm |
| Documentation no. A | 25803530 |
| Parts list | 12680697 |
| Motor power [kW] | 1.5 |
| Motor power [HP] | 2 |
| Motor frequency [Hz] | 60 |
| Cyclic duration factor S1-S10 | S1 |
| Motor voltage [V] / conn. type | 230/460 double star/star |
| Rated current [A] | 6.00 / 3.00 |
| cos phi | 0.7 |
| Wiring diagram | R76 / 680430506 |
| Thermal cl.[°C]/Enclosure[IP] | 155(F) / 54 |
| Service factor motor | 1.15 |
| International efficiency class | IE3 |
| Efficiency at 50/75/100% Pn [%] | 83.8 / 86.1 / 86.5 |
| CE mark | Yes |
| Design specification | USA (UR) /Canada (CSA) |
| EISA identification | Yes, conform to EISA |
| K.V.A.code | M |
| Design | NEMA A |
| Brake | BE2 |
| Brake release | HR = manual brake release automatic disengaging |
| Position brake release [°] | 123 |
| Brake voltage [V]/-torque [Nm] | 230 AC / 20 |
| Brake torque [lb-in] | 177 |
| Brake rectifier | BG1.5 |
| Brake wiring diagram | B100 / 690010106 |
| Terminal box | Terminal box lower part made of aluminum with tapped hole 3xNPT 1/2" |
| CT speed range | 300-1800rpm |
| Documentation no. A | 25957074 29149053 |
$0.00
Each
Free shipping
Timken Belts (Carlisle) R8VK2120-8 Banded V-Belt. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
| Brand | Timken Belts |
| Model | R8VK2120-8 |
$3,499.65
Each
Free Shipping orders over $100
$134.08
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews