SS26A60HA14
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge SS26A60HA14 TIGEAR-2 stainless steel worm gear speed reducer with 60:1 ratio, 1.6875" hollow bore alternate output, 140TC flange, 2.6" center distance, 3-piece coupled input. Rated 1.08 HP input, 1547 in-lb output torque.
  • Ratio: 60:1
  • Center Distance: 2.6"
  • Input: 140TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.6875"
  • Output: Hollow Bore
  • Paint/Coating: No
  • Housing Material: Stainless Steel
  • Input Horse Power: 1.08
  • Output Horse Power: 0.72
MODEL SS26A60HA14
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Base to output center height
2.8700 in, 72.898 mm
Bore dia output
1.6880 in, 42.875 mm
Bore length
6.6200 in, 168.148 mm
Case size
26
Center distance (in)
2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
1.0800 hp, 0.805 kW
Horsepower rating output
0.7200 hp, 0.537 kW
Housing material
Stainless steel
Input
140TC flange
Input HP
1.08
Input style
3-Piece coupled
Lubrication type
PAG, standard temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 140TC frame
Mounting bolt pattern length
0.3800 in, 9.652 mm
Mounting bolt pattern width
6.3800 in, 162.052 mm
Nominal ratio
60
Output
Hollow bore
Output bore/shaft diameter
1.6875 in
Output horse power
0.72
Output shaft center to input motor mounting face distance
8.6300 in, 219.202 mm
Output style
Hollow alternate
Overhung load
1610 lbf, 7161.637 N
Paint/coating
No
Rated torque output
1547 in/lb, 1547.0 in/lb
Ratio
60 to 1
Seal type
Two-piece harsh duty
Suitable for washdown
Yes
Thermal horsepower rating
1.5700 hp, 1.171 kW
  • Housing Material: Stainless steel construction for corrosive environments
  • Gear Type: Right-angle worm gear design
  • Ratio: 60:1 reduction ratio
  • Output: 1.6875" hollow bore alternate position
  • Input: 3-piece coupled input for easy motor separation
  • Frame: 140TC NEMA C-face flange
  • Power Rating: 1.08 HP input capacity
  • Torque: 1547 in-lb output torque