We never sell your data to third parties
Linn Gear 100DSA14H is a single strand Type B sprocket for #100 roller chain. It has 14 teeth with a 1-1/4" pitch. The sprocket is made of hardened steel for extended wear life. This finished-bore sprocket is suitable for various power transmission applications.
MODEL 100DSA14H
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$207.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/4 to 2-3/4 in
Chain Size
#100
Length Through Bore
2.68 in
Material
Steel
Number of Teeth
14
Outside Diameter
6.226 in
Pitch
1-1/4 in
Pitch Diameter
5.617 in
Type
Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 100DSA14H
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Double Single Roller Chain Sprockets
Linn Double Single Roller Chain Sprocket, Hardened Teeth, 1-1/4 to 2-3/4 in Bore Dia, 6.226 in Outside Dia, #100 Chain, 14 Teeth, 1-1/4 in Pitch, 5.617 in, 2.68 in Length Through Bore, Steel
Features:
- Double strand steel sprockets for use with two single chains and stocked with mandrel bore in #40 to 160 chain
- They will not operate with two chains connecting both sides of two sprockets or with double strand chain
- Listed maximum bore is with setscrew at angle to keyway
- Stock bore is nominal and must be re-bored even through the bore desired is the same as listed stock bore
Specs:
| Length Through Bore | 2.68 in |
|---|---|
| Chain Size | #100 |
| Pitch Diameter | 5.617 in |
| Number of Teeth | 14 |
| Pitch | 1-1/4 in |
| Bore Diameter | 1-1/4 to 2-3/4 in |
| Outside Diameter | 6.226 in |
| Material | Steel |
| Type | Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Tingley |
| Model | MB922B-14 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 80/5DVR |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5/5VX1060 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 45/5DVR |