We never sell your data to third parties
Linn Gear 35FB11HX.500 is a single strand Type B sprocket for #35 roller chain. It has 11 teeth with a 3/8" pitch and a hardened steel construction for extended wear life. The sprocket features a finished bore and is made in the USA.
MODEL 35FB11HX.500
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$18.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1/2 in
Chain Size
#35
Material
Steel
Number of Teeth
11
Outside Diameter
1.502 in
Pitch
3/8 in
Pitch Diameter
1.331 in
Type
Type B Single Strand Induction Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 35FB11HX.500
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Induction Hardened Teeth, 1/2 in Bore Dia, 1.502 in Outside Dia, #35 Chain, 11 Teeth, 3/8 in Pitch, 1.331 in, Steel
Features:
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #35 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 1.331 in |
| Number of Teeth | 11 |
| Pitch | 3/8 in |
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Outside Diameter | 1.502 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Induction Hardened Teeth |
Packaging:
- Weight: 0.2 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | SMC |
| Model | CDRQ2BS20-90-M9NWSDPC |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB11HX.750 |