We never sell your data to third parties
Linn Gear 40FB20HX1.375 is a #40 single strand Type B sprocket with 20 teeth and 1/2" pitch. Made from hardened steel, it offers durability for high-wear applications. The sprocket features a finished bore and keyway, ready for installation on a 1-3/8" shaft. Manufactured in Lebanon, Oregon.
MODEL 40FB20HX1.375
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$38.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/8 in
Chain Size
#40
Material
Steel
Number of Teeth
20
Outside Diameter
3.457 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
3.196 in
Type
Type B Single Strand Induction Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 40FB20HX1.375
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Induction Hardened Teeth, 1-3/8 in Bore Dia, 3.457 in Outside Dia, #40 Chain, 20 Teeth, 1/2 in Pitch, 3.196 in, Steel
Features:
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.196 in |
| Number of Teeth | 20 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 1-3/8 in |
| Outside Diameter | 3.457 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Induction Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Champion |
| Model | 302-1-1/8-12-T |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB25X1.375 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EP162022 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 40FB12X.500SS |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 35FB20X.875SS |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more