We never sell your data to third parties
Linn Gear 50FB11HX.750 is a single strand Type B sprocket for #50 roller chain. It has 11 teeth, 5/8" pitch, and a 3/4" finished bore. The sprocket features hardened teeth for extended wear life and is made from steel. Suitable for power transmission applications requiring a compact, durable sprocket.
MODEL 50FB11HX.750
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$28.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Chain Size
#50
Material
Steel
Number of Teeth
11
Outside Diameter
2.504 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
2.219 in
Type
Single Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 50FB11HX.750
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Single Strand Hardened Teeth, 3/4 in Bore Dia, 2.504 in Outside Dia, #50 Chain, 11 Teeth, 5/8 in Pitch, 2.219 in, Steel
Features:
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.219 in |
| Number of Teeth | 11 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 2.504 in |
| Material | Steel |
| Type | Single Strand Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read moreSKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more