We never sell your data to third parties
Linn Gear 50FB12HX.625 is a single strand Type B sprocket for #50 roller chain. It has 12 teeth, 5/8" pitch, and a 5/8" finished bore. The sprocket features hardened teeth for extended wear life and is made from steel. This sprocket is suitable for power transmission applications requiring reliable engagement with ANSI #50 chain.
MODEL 50FB12HX.625
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$30.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Chain Size
#50
Material
Steel
Number of Teeth
12
Outside Diameter
2.708 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
2.415 in
Type
Single Strand Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 50FB12HX.625
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Single Strand Hardened Teeth, 5/8 in Bore Dia, 2.708 in Outside Dia, #50 Chain, 12 Teeth, 5/8 in Pitch, 2.415 in, Steel
Features:
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.415 in |
| Number of Teeth | 12 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Outside Diameter | 2.708 in |
| Material | Steel |
| Type | Single Strand Hardened Teeth |
Packaging:
- Weight: 0.6 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified