We never sell your data to third parties
Linn Gear 60FB24HX1.937 is a single strand Type B sprocket for #60 roller chain. It has 24 teeth with a 3/4" pitch and features hardened teeth for extended wear life. The sprocket is made of steel and is designed for use with finished bore or plain bore configurations.
MODEL 60FB24HX1.937
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$96.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-15/16 in
Chain Size
#60
Material
Steel
Number of Teeth
24
Outside Diameter
6.147 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
5.746 in
Type
Type B Single Strand Induction Hardened Teeth
Linn Gear Co Linn 60FB24HX1.937
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand Induction Hardened Teeth, 1-15/16 in Bore Dia, 6.147 in Outside Dia, #60 Chain, 24 Teeth, 3/4 in Pitch, 5.746 in, Steel
Features:
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 5.746 in |
| Number of Teeth | 24 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-15/16 in |
| Outside Diameter | 6.147 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand Induction Hardened Teeth |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-452762 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more