We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB18X1.187 SPROCKET H1
MODEL 40FB18X1.187
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$24.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1.187 in
Chain Size
#40
Material
Steel
Number of Teeth
18
Outside Diameter
3.136 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
2.879 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB18X1.187
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1.187 in Bore Dia, 3.136 in Outside Dia, #40 Chain, 18 Teeth, 1/2 in Pitch, 2.879 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.879 in |
| Number of Teeth | 18 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 1.187 in |
| Outside Diameter | 3.136 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 40FB30X1.250 |
| Brand | Champion |
| Model | XL5-24 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2/3M315JB |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 7200A5TRDULP4Y |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more