We never sell your data to third parties
Linn-Gear 41FB15X1.000 SPROCKET H1
MODEL 41FB15X1.000
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$19.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Chain Size
#41
Material
Steel
Number of Teeth
15
Outside Diameter
2.652 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
2.405 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 41FB15X1.000
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1 in Bore Dia, 2.652 in Outside Dia, #41 Chain, 15 Teeth, 1/2 in Pitch, 2.405 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #41 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.405 in |
| Number of Teeth | 15 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 2.652 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB23X1.250 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB15HX1.375 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB22HX1.625 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more