We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB19X1.000 SPROCKET H1
MODEL 40FB19X1.000
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$27.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Chain Size
#40
Material
Steel
Number of Teeth
19
Outside Diameter
3.292 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
3.038 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB19X1.000
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1 in Bore Dia, 3.292 in Outside Dia, #40 Chain, 19 Teeth, 1/2 in Pitch, 3.038 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.038 in |
| Number of Teeth | 19 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 3.292 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB20X1.375 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FF130203 |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | 0408500 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB20X1.187 |