We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB24X1.000 SPROCKET H1
MODEL 40FB24X1.000
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$41.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1 in
Chain Size
#40
Material
Steel
Number of Teeth
24
Outside Diameter
4.098 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
3.831 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB24X1.000
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1 in Bore Dia, 4.098 in Outside Dia, #40 Chain, 24 Teeth, 1/2 in Pitch, 3.831 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.831 in |
| Number of Teeth | 24 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 4.098 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
- Weight: 1.8 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB16X1.437 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 12/B105 |
| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 000000000200450069 |
| Brand | Harwal |
| Model | 38 x 50 x 09U41 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more