We never sell your data to third parties
Linn-Gear 50FB24X1.375 SPROCKET H1
MODEL 50FB24X1.375
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$62.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/8 in
Chain Size
#50
Material
Steel
Number of Teeth
24
Outside Diameter
5.123 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
4.788 in
Type
Single Strand
Linn Gear Co Linn 50FB24X1.375
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Single Strand, 1-3/8 in Bore Dia, 5.123 in Outside Dia, #50 Chain, 24 Teeth, 5/8 in Pitch, 4.788 in, Steel
Features:
- Without hardened teeth
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 4.788 in |
| Number of Teeth | 24 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 1-3/8 in |
| Outside Diameter | 5.123 in |
| Material | Steel |
| Type | Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 1350-5M-9 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 2525X2.187 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 11/3VK630 |
SKU: 555639
Great gears ghost
Perfect transaction.... Awesome possum. Looking forward to next time.
Read more