We never sell your data to third parties
Linn-Gear 60FB11X1.125 SPROCKET H1
MODEL 60FB11X1.125
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$24.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/8 in
Chain Size
#60
Material
Steel
Number of Teeth
11
Outside Diameter
3.005 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
2.662 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 60FB11X1.125
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1-1/8 in Bore Dia, 3.005 in Outside Dia, #60 Chain, 11 Teeth, 3/4 in Pitch, 2.662 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.662 in |
| Number of Teeth | 11 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-1/8 in |
| Outside Diameter | 3.005 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Linn Gear |
| Model | 50FB26X1.125 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 12/B128 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BC6M015V4C |