We never sell your data to third parties
Linn-Gear 60FB24X1.500 SPROCKET H1
MODEL 60FB24X1.500
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$77.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/2 in
Chain Size
#60
Material
Steel
Number of Teeth
24
Outside Diameter
6.147 in
Pitch
3/4 in
Pitch Diameter
5.746 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 60FB24X1.500
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1-1/2 in Bore Dia, 6.147 in Outside Dia, #60 Chain, 24 Teeth, 3/4 in Pitch, 5.746 in, Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #60 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 5.746 in |
| Number of Teeth | 24 |
| Pitch | 3/4 in |
| Bore Diameter | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 6.147 in |
| Material | Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read moreSKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more