We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB16X.625SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 40FB16X.625SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$118.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Chain Size
#40
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
16
Outside Diameter
2.814 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
2.563 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB16X.625SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 5/8 in Bore Dia, 2.814 in Outside Dia, #40 Chain, 16 Teeth, 1/2 in Pitch, 2.563 in, Stainless Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 2.563 in |
| Number of Teeth | 16 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Outside Diameter | 2.814 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA2M020V4C |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 25FB24X.500 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 2332 ECML/C3 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | WF200385.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | S245000600 |