We never sell your data to third parties
Linn-Gear 40FB21X1.125SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 40FB21X1.125SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$160.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/8 in
Chain Size
#40
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
21
Outside Diameter
3.618 in
Pitch
1/2 in
Pitch Diameter
3.355 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 40FB21X1.125SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 1-1/8 in Bore Dia, 3.618 in Outside Dia, #40 Chain, 21 Teeth, 1/2 in Pitch, 3.355 in, Stainless Steel
Features:
- Without induction hardened teeth
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #40 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.355 in |
| Number of Teeth | 21 |
| Pitch | 1/2 in |
| Bore Diameter | 1-1/8 in |
| Outside Diameter | 3.618 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
- Weight: 1.6 lb
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1420-5M-120 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | A48 |
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more