We never sell your data to third parties
Linn-Gear 50FB15X.750SS Stainless Steel Sprocket H1
MODEL 50FB15X.750SS
Contact supplier for technical support on: 800 547 2471
$138.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Chain Size
#50
Material
Stainless Steel
Number of Teeth
15
Outside Diameter
3.315 in
Pitch
5/8 in
Pitch Diameter
3.006 in
Type
Type B Single Strand
Linn Gear Co Linn 50FB15X.750SS
UPC: | UNSPSC: 31171901 | GTIN:
Chains & Sprockets > Sprockets > Single Pitch Roller Chain Sprockets
Linn Roller Chain Sprocket, Type B Single Strand, 3/4 in Bore Dia, 3.315 in Outside Dia, #50 Chain, 15 Teeth, 5/8 in Pitch, 3.006 in, Stainless Steel
Features:
- Without hardened teeth
- Complete with any bore size indicated - standard straight keyway and (2) setscrews
- Type B hub one side
Specs:
| Chain Size | #50 |
|---|---|
| Pitch Diameter | 3.006 in |
| Number of Teeth | 15 |
| Pitch | 5/8 in |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 3.315 in |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Type B Single Strand |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI Specified
SKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read moreSKU: 567846
Qd hub type sprocket
BOUGHT 3 OF THESE SO FAR, LOOKS LIKE EXCELLANT QUALITY. WORKED PERFECT FOR WHAT I USE THEM FOR. WILL BUY MANY MORE!
Read more