40-S2M-262
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 40-S2M-262 Synchro-Link synchronous timing belt with 262mm pitch circumference, 2mm pitch, 4mm face width, and 131 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 40-S2M-262
BRAND
SKU
714999
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 8
Overall Length
262 mm
Pitch
2 mm
Width
4 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S2M 131 Teeth 2 mm Pitch 262 mm Overall Length 4 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth131
Pitch2 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length262 mm
Width4 mm