60-S3M-609
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-609 Synchro-Link synchronous timing belt with 609mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 203 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-609
BRAND
SKU
715730
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
203
Overall Length
609 mm
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 203 Teeth 3 mm Pitch 609 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:203
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:609 mm
  • Width:6 mm