150-S3M-222
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-222 Synchro-Link synchronous timing belt with 222mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 74 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-222
BRAND
SKU
715972
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
74
Overall Length
222 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 74 Teeth 3 mm Pitch 222 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth74
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length222 mm
Width15 mm