60-S3M-936
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-936 Synchro-Link synchronous timing belt with 936mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 312 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-936
BRAND
SKU
716075
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
312
Overall Length
936 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 312 Teeth 3 mm Pitch 936 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth312
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length936 mm
Width6 mm
TypeSuper Torque Synchronous
SeriesS3M
Certifications/Standards:
RMA IP-24
SKU: 677444
Bando 300j10
Describe and delivered as promised
Read more
SKU: 678532
Bando
Great product, great service, fast delivery and a good price.
Read more
Recently Viewed
#96765960
MAXCO BL546 X 77 PITCH ILEE =4F
Brand Senqcia Maxco
Model BL546 X 77 PITCH ILEE =4F