100-S3M-741
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-741 Synchro-Link synchronous timing belt with 741mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 247 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-741
BRAND
SKU
716234
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
247
Overall Length
741 mm
Pitch
3 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 247 Teeth 3 mm Pitch 741 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth247
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length741 mm
Width10 mm