100-S3M-750
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-750 Synchro-Link synchronous timing belt with 750mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 250 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-750
BRAND
SKU
716240
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
250
Overall Length
750 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S3M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 250 Teeth 3 mm Pitch 750 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:250
  • Pitch:3 mm
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:750 mm
  • Width:10 mm