100-S3M-768
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-768 Synchro-Link synchronous timing belt with 768mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 256 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-768
BRAND
SKU
716243
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
256
Overall Length
768 mm
Pitch
3 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 256 Teeth 3 mm Pitch 768 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth256
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length768 mm
Width10 mm