150-S3M-537
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-537 Synchro-Link synchronous timing belt with 537mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 179 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-537
BRAND
SKU
716506
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
179
Overall Length
537 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 179 Teeth 3 mm Pitch 537 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:179
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:537 mm
  • Width:15 mm