250-S5M-810
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 250-S5M-810 Synchro-Link synchronous timing belt with 810mm pitch circumference, 5mm pitch, 25mm face width, and 162 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 250-S5M-810
BRAND
SKU
718295
each
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Neoprene
Number of Teeth
162
Overall Length
810 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S5M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
25 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S5M 162 Teeth 5 mm Pitch 810 mm Overall Length 25 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:162
  • Pitch:5 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:810 mm
  • Width:25 mm