Bando 100-S2M-248 Synchro-Link synchronous timing belt with 248mm pitch circumference, 2mm pitch, 10mm face width, and 124 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S2M-248
Prices are subject to change
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Number of Teeth
124
Overall Length
248 mm
Pitch
2 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S2M 124 Teeth 2 mm Pitch 248 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
| Reinforced Material | Fiberglass |
|---|---|
| Number of Teeth | 124 |
| Pitch | 2 mm |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Material | Neoprene |
| Overall Length | 248 mm |
| Width | 10 mm |