820DH200G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 820DH200G Synchro-Link H pitch synchronous belt with 8.20" pitch circumference and 0.200" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 820DH200G
BRAND
SKU
683100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.234
Material
Neoprene
Number of Teeth
164
Overall Length
82 in
Pitch
1/2 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
DH Series
Temperature Range
-22 to 194 deg F Ambient
Type
Double Sided Trapezoidal Synchronous
Width
2 in