52MXL3.2G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 52MXL3.2G Synchro-Link MXL (0.080" pitch) synchronous belt with 0.52" pitch circumference and 0.0032" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip in miniature drive applications.
MODEL 52MXL3.2G
BRAND
SKU
682495
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 28
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
52
Overall Length
4.16 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
3.2 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 52 Teeth 0.08 in Pitch 4.16 in Overall Length 3.2 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Strong helically wound fiberglass cords won't stretch or fatigue under high horsepower loads
  • Tooth surface protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth52
Pitch0.08 in
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length4.16 in
Width3.2 mm