We never sell your data to third parties
Bando 592XL025G Synchro-Link XL pitch synchronous belt with 5.92" pitch circumference and 0.025" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 592XL025G
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$15.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.09
Number of teeth
296
Pitch
1/5" (0.2")
Pitch Length
59.2"
Width
0.25"
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: XL Series 296 Teeth 1/5 in Pitch 59.2 in Overall Length 1/4 in Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced Black/White
Features:
- Strong helically wound fiberglass cords won't stretch or fatigue under high horsepower loads
- Precision formed oil and heat resistant neoprene teeth have a shear resistance equal to the tensile strength of the belt
- Tooth surface protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
- Seamless construction eliminates vibration
Specs:
| Reinforced Material | Fiberglass |
|---|---|
| Number of Teeth | 296 |
| Pitch | 1/5 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Material | Neoprene |
| Overall Length | 59.2 in |
| Color | Black/White |
| Width | 1/4 in |
| Type | Trapezoidal Synchronous |
| Series | XL Series |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-24
Brand
Gates Rubber
Model
592XL025
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 22MP-R100375 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD3A3.8/B4.2 |