P22H100-1610
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive P22H100-1610 H section timing belt pulley with 22mm pitch, 100 teeth, and 16mm bore. Precision-machined for synchronous drive applications requiring accurate timing and positive power transmission. Suitable for industrial machinery and automation systems.
MODEL P22H100-1610
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
belt wide in
1
Bolt Circle Diameter
3.875
Bore Diameter
2.25 in
Bore Type
Finished Bore with Keyway and 1 Set Screw
Bushing
1610
Bushing Size
SF
Construction
Solid
Finish/Coating
Black Phosphate
Flange OD
3.74
Keyway Size
5/8 X 5/16
Keyway Type
Standard
Length Through Bore
2.0625 in
Material
Cast iron
max bore
1 5/8
Number of Teeth
22
OD (in)
3.45
Pitch Diameter (in)
3.5
Series
SF Series
Tooth Pitch (in)
0.5
Tooth Profile
H
Type
QD Bushings
SKU: 2339524
Masterdrive products
Read more
SKU: 2339468
Masterdrive qd hubs
Read more
Masterdrive f 1 3/4" inner qd hub
Used maybe a dozen of these, zero problems. Why pay 50% more for a name brand when these work great?
Masterdrive
I'VE USED LOTS OF MASTER DRIVE PRODUCTS AND ALL OF THEM HAVE BEEN EXCELLENT QUALITY.
Reviews
Masterdrive products
Masterdrive qd hubs