1600PLT8M21
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 1600PLT8M21 Platinum RPC timing belt features a reduced-pitch curvilinear (RPC) profile for high-torque synchronous drives. With 8mm pitch, 1600mm pitch length, and 21mm width, it delivers precise power transmission in industrial applications.