8MXT-1600-21
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 8MXT-1600-21 Panther XT Belt. 8mm pitch synchronous belt. Pitch length: 1600mm. Width: 21mm. Number of teeth: 200. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 8MXT-1600-21
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of Teeth
200
Pitch
8mm
Pitch Length
1600mm
Width
21mm