120XL037
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 120XL037 Synchro-Cog Timing Belt. 1/5"(0.2") pitch (0") Synchro-Cog timing belt. Number of teeth: 60. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 120XL037
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Number of teeth
60
Number of Teeth
60
Pitch
1/5" (0.2")
Pitch Length
12"
Width
0.37"
Features/Advantages
  • Low maintenance
  • Long life
  • Clean
  • Quiet
Applications
  • Machine tools, sewing machines, and more
Sizes
  • XL, L, H, XH and XXH pitch from 5" to 180"