3600-8M-30
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 3600-8M-30 Panther Belt. 8mm pitch synchronous belt. Pitch length: 3600mm. Width: 30mm. Number of teeth: 450. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 3600-8M-30
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Prices are subject to change
Select Quantity(6 minimum)
GET A QUOTE
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of Teeth
450
Pitch
8mm
Pitch Length
3600mm
Width
30mm
Features/Advantages
  • Economical
  • More compact drive package
  • Maximum drive efficiency
Applications
Sizes
  • 3M, 5M, 8M and 14M pitch from 3" to 270"