1960-14MPT-85
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 1960-14MPT-85 Panther Belt. 14mm pitch synchronous belt. Pitch length: 1960mm. Width: 85mm. Number of teeth: 140. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 1960-14MPT-85
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of Teeth
140
Pitch
14mm
Pitch Length
1960mm
Width
85mm
Features/Advantages
  • High performance advanced polymer compound for longer belt life
  • Graphite impregnated fabric facing for improved wear resistance
  • Optimized cord for high torque loading
  • Reduced tension decay
  • Jump and shear resistant
  • Shock absorbing
  • Reduced noise
  • Superior performance in HTS, PowerGrip GT2 and RPP sprockets
Applications
Sizes
  • 8M, 14M and 20M pitch from 19" to 195"