8MXT-2200-21
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 8MXT-2200-21 Panther XT Belt. 8mm pitch synchronous belt. Pitch length: 2200mm. Width: 21mm. Number of teeth: 275. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 8MXT-2200-21
Number of Teeth
275
Pitch
8mm
Pitch Length
2200mm
Width
21mm